• SWFIS UŁ
  • Studia i Sport: równowaga między karierą sportową a edukacją

Studia i Sport: równowaga między karierą sportową a edukacją

W obliczu rosnących wyzwań, jakie stawia przed ludźmi dzisiejszy świat, Uniwersytet Łódzki stara się odpowiadać zarówno na zmieniające się potrzeby edukacyjne, jak i te związane… z pasjami osób studiujących. Jednym z takich działań jest wdrożenie do uczelnianej oferty programu Studia i Sport UŁ (SiS). Inicjatywa ta, uruchomiona w roku akademickim 2022/2023, pozwala młodym ludziom na harmonijne łączenie kariery sportowej z wysokim poziomem edukacji akademickiej, oferując elastyczność oraz wsparcie niezbędne do osiągania sukcesów na obu tych polach.

Sport na Uniwersytecie Łódzkim 

Studia i Sport w UŁ to wynikowa wszystkich wcześniejszych działań prowadzonych w tym temacie na naszej uczelni, a także efekt dokonań, jakie obserwowaliśmy u osób studiujących na przestrzeni ostatnich lat. 

Tylko w roku 2023 aż ośmioro studentów-sportowców z UŁ zdobyło kwalifikacje do czwartej edycji Narodowej Reprezentacji Akademickiej, co umożliwiło im równoczesny rozwój kariery sportowej i naukowej. Ich osiągnięcia obejmowały zarówno sukcesy krajowe, jak i międzynarodowe. Wśród nich był Jakub Kraska, który zdobył tytuł mistrza Uniwersjady w Chengdu w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym i został młodzieżowym mistrzem Europy w sztafecie mieszanej tej samej długości. Magdalena Łuczak zasłynęła natomiast zdobyciem trzech złotych medali na mistrzostwach Polski oraz pobiciem swojego rekordu w Pucharze Świata w slalomie gigancie. Paulina Grzegórska i Filip Krata wywalczyli medale na Akademickich Mistrzostwach Europy w kickboxingu, zaś w Akademickich Mistrzostwach Polski uczniowie UŁ zdobyli łącznie dziewięć medali, w tym trzy złote. Sportowcy i sportowczynie z Uniwersytetu Łódzkiego odnieśli także liczne sukcesy w zawodach krajowych, zdobywając medale w wielu dyscyplinach i przyczyniając się do triumfu uczelni w ogólnym zestawieniu Akademickich Mistrzostw Województwa Łódzkiego, które obejmowały ponad 30 dyscyplin sportowych.

Sukcesy sportowe na UŁ w 2023

A czym jest program Studia i Sport? 

SiS to szansa na rozwój właśnie takich osób – studentów i studentek, którzy na co dzień święcą sportowe triumfy, ale nie chcą rezygnować z solidnego wykształcenia wyższego. Program ten, utworzony w zgodzie z Konkluzjami Rady Unii Europejskiej dotyczącymi dwutorowych karier sportowców, należy do nieszablonowych przedsięwzięć na polskim rynku edukacyjnym. Oferuje osobom studiującym z UŁ indywidualnie dostosowane plany nauczania, możliwość skorzystania ze stypendiów i inne korzyści umożliwiające pełne poświęcenie się zarówno studiom, jak i treningom​. 

Wagę SiS dostrzegają nie tylko członkowie naszej społeczności akademickiej. W propagowanie programu zaangażowane są również władze miasta. Wiosną 2023 roku na Wydziale Nauk o Wychowaniu podpisany został list intencyjny rozpoczynający współpracę między Urzędem Miasta Łodzi a Uniwersytetem Łódzkiem. 

Łódź Akademicka to wielki atut dla rozwoju sportu w naszym mieście, dlatego chcemy jak najskuteczniej wspierać nowy program Uniwersytetu Łódzkiego i zapewniać kolejnych studentów łączących karierę z nauką. Potencjał jest ogromny - kolejne medale, sukcesy i inspiracja dla innych młodych ludzi, którzy być może nawet nie wiedzą, że nie trzeba już dokonywać wyboru między karierą sportową a wyższym wykształceniem na znakomitej uczelni

- mówiła Joanna Skrzydlewska, wiceprezydentka Miasta Łodzi.

Rektor UŁ i wiceprezydent miasta Joanna Skrzydlewska

Studia i Sport UŁ – dla kogo? 

Do programu mogą aplikować wszystkie osoby studiujące Uniwersytetu Łódzkiego, niezależnie od poziomu i formy studiów, wykazujące się wysokim poziomem sportowym. Poziom ten musi być potwierdzony przez odpowiednie zaświadczenia z polskich lub zagranicznych związków sportowych.  

Kandydaci i kandydatki spełniający te wymogi składają wnioski wraz z niezbędnymi dokumentami, wśród których znaleźć powinien się m.in. plan szkolenia sportowego czy oświadczenie wymagane przez zarządzenie rektora​​. Wszystkie kroki procesu rekrutacyjnego można znaleźć na stronie programu SiS oraz w zamieszczonym tam Zarządzeniu Rektora nr 100.

Dane drugiej edycji programu Studia i Sport

W tym roku do programu zakwalifikowało się o 33% więcej osób, niż w zeszłym - łącznie jest to 44 studentów i studentek, z czego ośmioro posiada najwyższą mistrzowską narodową klasę sportową, dwanaścioro klasę mistrzowską, a dwadzieścioro czworo klasę pierwszą. 

Osoby objęte drugą edycją programu „Studia i Sport w Uniwersytecie Łódzkim” reprezentują aż 14 dyscyplin sportowych. Mamy oczywiście nasze klasyczne, najpopularniejsze sporty, takie jak lekkoatletyka, pływanie czy koszykówka, ale także sporty trochę mniej oczywiste, jak hokej na trawie czy narciarstwo alpejskie. Wśród beneficjentów naszego programu znajdują się olimpijczycy: z Tokio Jakub Kraska oraz Mateusz Rzeźniczak oraz nasza olimpijka igrzysk z Pekinu Magdalena Łuczak. Mamy także medalistów imprez międzynarodowych: lekkoatletykę, Klaudię Wojtunik czy siatkarkę plażową Magdalenę Ciężkowską

- opowiadała Aleksandra Leszczyńska, dyrektorka sportowa AZS Łódź, podczas jednego ze śniadań prasowych, organizowanych przez Uniwersytet Łódzki. 

O SiS robi się coraz głośniej! 

Program „Studia i Sport” jest aktywnie promowany zarówno na naszej uczelni, jak i poza nią. Uniwersytet współpracuje z Urzędem Miasta Łodzi, co przyczynia się do wzrostu rozpoznawalności programu i przyciąga nowych kandydatów i kandydatki. Informacje o programie są regularnie publikowane przez Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego na różnych platformach, włączając w to media społecznościowe oraz tradycyjne kanały informacyjne​​, takie jak newsletter pracowniczy i studencki. 

Uniwersytet Łódzki nie zapomina również o promowaniu programu podczas targów edukacyjnych, w trakcie uniwersyteckich wydarzeń, takich jak śniadania prasowe z mediami i w materiałach do kandydatów na studia.

Strona z Informatora dla Maturzystów

Informacje o SiS pojawiają się również na takich eventach jak European Universities Games czy podczas wizyt w szkołach, gdzie na temat programu opowiadają Ambasadorzy #UniLodz. 

Programem interesują się też media, które regularnie informują o sukcesach uczestników oraz założeniach samej inicjatywy: 

Informacje o SiS zaczynają żyć własnym życiem, dzięki czemu coraz częściej znajdujemy je m.in. na social mediach różnych instytucji: 

Podaj dalej! 

Jeśli znasz licealistki lub licealistów, którzy pasjonują się sportem i szukają sposobu, aby rozwijać swoje umiejętności bez zaniedbywania edukacji, program „Studia i Sport” Uniwersytetu Łódzkiego może być dla nich idealnym rozwiązaniem. Zachęcamy do podzielenia się informacjami o tej wyjątkowej inicjatywie i przybliżenia historii tych, którzy już teraz czerpią korzyści z elastycznego podejścia naszej uczelni do edukacji i sportu. Pomóż innym skorzystać z szansy na osiągnięcie sukcesów zarówno akademickich, jak i sportowych! 

Materiał: Centrum Komunikacji i PR